Kaljupeltovalvatti

Sonchus arvensis var. glabrescens

kaljupeltovalvatti-sonchus-arvensis-var-glabrescens  kaljupeltovalvatti-sonchus-arvensis-var-glabrescens2  kaljupeltovalvatti-sonchus-arvensis-var-glabrescens3

Päivämäärä:
21.9.2014

Löytöpaikka:
Mynämäki, Mietoinen.

Kasvupaikka:
Viljelemätön pelto.

Lisätietoja:
Rikkapeltovalvatin (Sonchus arvensis var. arvensis) mykeröperä ja kehdot ovat keltanystykarvaiset, kaljupeltovalvatin mykeröperä ja kehdot kaljut.

Meripeltovalvatin (Sonchus arvensis var. maritimus) lehdet pääosin varren alaosassa, kapeat, hampaiset; kahden muun muunnoksen lehdet pariliuskaiset. Merivalvatilla on myös niukemmin mykeröitä.

Peltovalvatit erottaa otavalvatista (Sonchus asper) ja kaalivalvatista (Sonchus oleraceus) mm. suurempien mykeröidensä perusteella: kaali- ja otavalvatilla mykeröt ovat 1,5-2 cm leveät, peltovalvateilla 4-5 cm.

Jätä kommentti